August 20, 1996
(Education)
Minister announces appointment of members to
Interim School Board
Roger Grimes, Minister of Education, today announced the appointment of
members to the interim school boards for the 10 new school districts.
Mr. Grimes said: "I am pleased to
announce that Cabinet has appointed 18 members to the interim board for each
of the 10 new school districts. These members will hold office until the
next general election for school boards which will be held at the same time
as the next municipal elections, scheduled for the fall of 1997. At that
time the people of the province will elect 10 new school boards for a four
year term."
Each new school board consists of 18 members.
Two-thirds of the membership (12) represents the denominations which hold
rights in education and one-third of the membership (6) will be "at
large".
The number of denominational representatives
for each denominational group is calculated to be in the same proportion as
that group exists in the population of the school district. For example, if
50 per cent of the population in the school district is Roman Catholic,
there will be six Roman Catholic denominational representatives on the
school board.
"The Department of Education will hold
orientation meetings for the new school board members within the next couple
of weeks at which time a chairperson and members of the executive will be
elected. Shortly after that meeting, I will be meeting with the new school
board chairs," Mr. Grimes said.
The 27 current school boards will continue to
exist and to administer schools within their jurisdiction until such time as
they are dissolved.
I will be asking the chairperson of each of
the 10 new school boards to advise me when the new board has determined it
is appropriate to dissolve the existing boards in his or her area, following
which I will issue an order that these boards be dissolved.
I anticipate that, within a two to three
month period, all of the current boards will be dissolved.
The minister said: "Government is very
appreciative of the many hours of volunteer work that school board members
devote to the important task of delivering a quality education program to
our children and we look forward to their continued support and cooperation
as we commence the challenging task of reorganizing the administration of
our schools."
The names of members of the new interim
boards follow:
MEMBERS OF THE INTERIM
SCHOOL BOARD
SCHOOL DISTRICT #1 - LABRADOR
- Denominational Representatives
Name |
Address |
Denomination |
Keith Burgess |
Wabush |
Integrated |
Lieutenant Marshall Dean |
Happy Valley |
Integrated |
Pastor Everett Flight |
Labrador City |
Pentecostal |
Bertha Hanrahan |
Goose Bay |
R.C. |
Helen Hickey |
Happy Valley |
R.C. |
Harold Janes |
Wabush |
Integrated |
Melvin Jesseau |
Happy Valley |
R.C. |
Dorice Marcil |
Labrador City |
R.C. |
Rev. Florence Sanna |
Labrador City |
Integrated |
Joan Wicks |
Labrador City |
Integrated |
Kathleen Woodward |
Happy Valley |
Integrated |
Name |
Address |
John Anderson |
Makkovik |
Carol Flynn |
Nain |
Edward Gear |
Hopedale |
John Keating |
Wabush |
Tom Mugford |
Cartwright |
Meryl Strachan |
Happy Valley - Goose Bay |
SCHOOL DISTRICT # 2 - NORTHERN
PENINSULA/LABRADOR SOUTH
- Denominational Representatives
Name |
Address |
Denomination |
Dorothy Anderson |
Lanse aux Meadows |
Integrated |
Don Brown |
Hawkes Bay |
Pentecostal |
Patrick Burke |
Bird Cove |
R.C. |
Isaac Howell |
Red Bay, Labrador |
Integrated |
Captain Robert Kean |
St. Anthony |
Integrated |
Matilda Martin |
Pinsents Arm, Labrador |
Integrated |
Bob Mesher |
St. Anthony |
Integrated |
Boyd C. Noel |
St. Anthony |
Integrated |
Sherry Penney |
Port Hope Simpson |
Pentecostal |
Leander Pilgrim |
Main Brook |
Integrated |
Rev.Edward Terry |
Conche |
R.C. |
Josephine Tracey |
West St. Modeste |
R.C. |
Name |
Address |
Melanie Humby |
Roddicton |
Don Loder |
St. Anthony |
Elwood Randell |
Bide Arm |
Mary Snow |
Griquet |
Barry Strangemore |
St. Anthony |
Pius J. Walsh |
Port au Choix |
SCHOOL DISTRICT # 3 - CORNER BROOK/DEER
LAKE/ST.BARBE
- Denominational Representatives
Name |
Address |
Denomination |
June Alteen |
Corner Brook |
R.C. |
Rev. Arthur Churchill |
Corner Brook |
Integrated |
Paulette Budgen |
Corner Brook |
Integrated |
E. Dean Fisher |
Deer Lake |
Integrated |
John Edgar |
Corner Brook |
Integrated |
Sharon George |
Steady Brook |
Integrated |
Christopher Noseworthy |
Pasadena |
R.C. |
Harold Payne |
Cow Head |
Integrated |
Beryl Ricketts |
Jackson's Arm |
Integrated |
Melvin Short |
Deer Lake |
Pentecostal |
Del William Attwood |
Corner Brook |
R.C. |
Major Wilson Perrin |
Corner Brook |
Integrated |
Name |
Address |
Don Ball |
Corner Brook |
Bertha Brophy |
Daniel's Harbour |
Sharon Evans |
Pasadena |
Don Johnson |
Corner Brook |
Owen Whalen |
Port Saunders |
Joan Parsons |
Hampdon |
SCHOOL DISTRICT # 4 - STEPHENVILLE/PORT
AUX BASQUES
- Denominational Representatives
Name |
Address |
Denomination |
Rev. Clayton Billard |
Rose Blanche |
Integrated |
Michael Finn |
Stephenville |
R.C. |
Eric Legge |
Cartyville |
R.C. |
Maureen MacWhirter |
Stephenville |
R.C. |
James Mercer |
Stephenville Crossing |
R.C. |
Walter Murphy |
St. Georges |
R.C. |
Lloyd Mushrow |
Channel |
Integrated |
Anne Parsons |
Burgeo |
Integrated |
Roy Richards |
Port aux Basques |
Integrated |
Rev. James Robertson |
Lourdes |
R.C. |
Grace Wicks |
Port aux Basques |
Integrated |
Name |
Address |
Dorothy Bragg |
Port aux Basques |
Everett Davis |
Stephenville |
Sylvia Oliver |
Mainland |
Harold Rose |
Rose Blanche |
Russell Strickland |
Isle aux Morts |
Julia Swyer |
St. George's |
SCHOOL DISTRICT # 5 - BAIE VERTE/CENTRAL/CONNAIGRE
- Denominational Representatives
Name |
Address |
Denomination |
Terrance Brown |
Grand Falls-Windsor |
Integrated |
Raymond Cole |
Grand Falls-Windsor |
Integrated |
John Connors |
Grand Falls-Windsor |
R.C. |
Pastor Paul Foster |
Springdale |
Pentecostal |
Owen Grimes |
Grand Falls-Windsor |
Pentecostal |
Vera Hayward |
Grand Falls-Windsor |
Integrated |
Rev. William Hearn |
St. Alban's |
R.C. |
Captain Wilbert Hopkins |
Seal Cove |
Integrated |
Randy Lockyer |
Springdale |
Integrated |
Ruth Parsons |
Grand Falls-Windsor |
R.C. |
Douglas Rose |
Hermitage |
Integrated |
Mabrey Winsor |
Springdale |
Integrated |
Name |
Address |
Gerald Burton |
Middle Arm |
William Dixon |
Baie Verte |
Grace Hedges |
Grand Falls-Windsor |
Rosalind Keats |
Botwood |
Sharon Mayne |
Badger |
George Woodman |
Bishop's Falls |
- Denominati
SCHOOL DISTRICT # 6 - LEWISPORTE/GANDER
onal Representatives
Name |
Address |
Denomination |
Maxwell Bussey |
Durrell |
Integrated |
Cyril Foley |
Tilting |
R.C. |
Peter Gibbons |
Lumsden |
Integrated |
Newman Harris |
Summerford |
Pentecostal |
Beulah Hobbs |
Gander |
Integrated |
Daniel Mahoney |
Gander |
R.C. |
Scott Pritchett |
Gambo |
Integrated |
Everett Saunders |
Eastport |
Integrated |
Bill Sceviour |
Lewisporte |
Integrated |
William Sparkes |
Lewisporte |
Pentecostal |
Raymond Stokes |
Musgrave Harbour |
Integrated |
Major Charles Stride |
Gander |
Integrated |
Name |
Address |
Perry Collins |
Seldom |
Shelly Abbott |
Musgrave Harbour |
Judy Stagg |
Newtown |
Jacqueline Saunders |
Gambo |
Joy Janes |
Gander |
Barbara Jeddore |
Glenwood |
SCHOOL DISTRICT # 7 - BURIN
- Denominational Representatives
Name |
Address |
Denomination |
R. Lola Beckley |
Grand Bank |
Integrated |
Wayne Collins |
Lamaline |
R.C. |
Wilson Crowley |
Grand Bank |
Integrated |
Marilyn Donahue |
Burin |
R.C. |
James Farrell |
Marystown |
R.C. |
Major Robert Froude |
Grand Bank |
Integrated |
William Hodder |
St. Bernard's |
R.C. |
Brendan Hynes |
St. Lawrence |
R.C. |
Thomas Lambert |
Burin |
Integrated |
Wayne Moores |
Fortune |
Integrated |
Ellen Picco |
Rushoon |
R.C. |
Margaret Witherell |
Burin Bay Arm |
Integrated |
Name |
Address |
Dinah Caines |
Fortune |
Susie Grandy |
Garnish |
Mary Hackett |
English Harbour East |
Melvin Lambe |
Little Bay |
Peter Llewellyn |
Grand Bank |
Evelyn Perham |
Creston South |
SCHOOL DISTRICT # 8 - CLARENVILLE/BONAVISTA
- Denominational Representatives
Name |
Address |
Denomination |
Pastor David Hamel |
Clarenville |
Pentecostal |
Captain Clarence Ingram |
Clarenville |
Integrated |
Alma Long Port |
Rexton |
Integrated |
Boyna Northover |
Shoal Harbour |
Integrated |
William Pardy |
Catalina |
Integrated |
Violet M. Parsons |
Bloomfield |
Integrated |
Kevin Power |
Clarenville |
R.C. |
Rita Power |
Southern Harbour |
R. C. |
Rev. Wayne Short |
Lethbridge |
Integrated |
Harry Stagg |
Bonavista |
Integrated |
Joseph Stringer |
Hodge's Cove |
Integrated |
Ross Wiseman |
Clarenville |
Integrated |
Name |
Address |
Jackie Bursey |
Clarenville |
Calvin Drodge |
Goobies |
Vincent Hogan |
Melrose |
Joanne Keough |
Plate Cove |
Dr. Chris Randell |
Bonavista |
Robert Russell |
Catlina |
SCHOOL DISTRICT # 9 - AVALON WEST
- Denominational Representatives
Name |
Address |
Denomination |
Lorraine Brown |
Placentia |
R.C. |
Captain Wade Budgell |
Carbonear |
Integrated |
Muriel Davis |
Carbonear |
Integrated |
Harold Flynn |
Avondale |
R.C. |
Jack George |
Carbonear |
R.C. |
Lloyd C.George |
Whiteway |
Integrated |
Pastor Harold Luff |
Clarke's Beach |
Pentecostal |
Gloria Noonan |
Bay de Verde |
R.C. |
Philip Sheppard |
Harbour Grace |
Integrated |
Walter Whalen |
Western Bay |
Integrated |
Dr. Christopher Woodworth-Lynas |
Cupids |
Integrated |
Sylvester Yetman |
St. Mary's |
R.C. |
Name |
Address |
Frank Antle |
Victoria |
Calvin Butt |
Bay Roberts |
Dr. James Hearn |
Colliers |
Marilyn Murrin |
Coley's Point |
Grant Tucker |
Winterton |
Brendan White |
Northern Bay |
SCHOOL DISTRICT # 10 - AVALON EAST
- Denominational Representatives
Name |
Address |
Denomination |
Kevin Breen |
St. John's |
R.C. |
Carolyn Butler |
St. John's |
Integrated |
Robert Clarke |
St. John's |
Integrated |
John Dwyer |
Mount Pearl |
R.C. |
Kevin Glynn |
Bay Bulls |
R.C. |
Lynn Green |
St. John's |
Integrated |
Robert Haliday |
St. John's |
Integrated |
Rev. Jerome Hann |
Gould's |
R.C. |
Kathleen LeGrow |
Topsail |
Integrated |
Jack Parsons |
Flatrock |
R.C. |
Paul Smith |
St. John's |
R.C. |
Dr. Joan Whalen |
St. John's |
R.C. |
Name |
Address |
Stephen Andrews |
Portugal Cove |
Les Bruce |
St. John's |
Dr. Glyn George |
St. John's |
Clarissa Hiscock |
Manuels |
Dr. (Sr.) Nolasco Mulcahy |
St. John's |
Dr. Jim Wright |
St. John's |
Contact: Carl Cooper, Director of Public
Relations, (709) 729-0048.
|