NLIS 6
May 31, 2005
(Tourism, Culture and Recreation)
The following is being distributed at the request
of Sport Newfoundland and Labrador:
Long course champs results for
2005
Twelve clubs, representing 279
swimmers from throughout the province, met at the Aquarena in St. John's, May
27-29, to compete in The Long Course Champs/Canada Games Trial Swim Meet.
Competition got underway on Friday morning and concluded on Sunday evening.
A male and female top achiever in
both AA and AAA divisions was named in the following age groups based on
individual scoring, with 5-2-1 points awarded for each first, second or third
place finish.
Highlights of the meet:
AA Top Achievers |
|
Age: 12 and under female |
Catherine Rogers, Northern
Lights |
Age: 12 and under male |
Davin French, Corner Brook
Rapids |
Age: 13-14 female |
Brittany Flood, Gander
Lakers |
Age: 13-14 male |
Tyler Thorne, Melville
Manthas |
Age: 15 and over female |
Danielle Dufour, Melville
Manthas |
Age: 15 and over male |
Geoffrey Hynes, CBS Bluefins |
AAA Top Achievers |
|
Age: 12 and under female |
Nadine Rockwood, St. John's
Legends |
Age: 12 and under female |
Nicholas K. Hogan, Corner
Brook Rapids |
Age: 13-14 female |
Kelsey Flynn, Corner Brook
Rapids |
Age: 13-14 male |
Richard Hibbs, CBS Bluefins |
Age: 15 and over female |
Laura Murray, Mount Pearl
Marlins |
Age: 15 and over male |
Tim Rusted, St. John's
Legends |
The Jacinta Sheppard Memorial Award,
based on the highest ranking swim scored on the SNC World Point Chart during
finals, was presented to Laura Murray of the Mount Pearl Marlins with a score of
875.
Team awards are based on total
points.
Top AA Team |
St. John's Legends |
Top AAA Team |
St. John's Legends |
Most Improved Team |
Gander Lakers Swim Club |
The following swimmers were selected
for the Canada Games Team based on their performance during finals at the meet:
Female |
Male |
Kelsey Alexander, St. John's
Legends |
Daniel Albrechtsons, St.
John's Legends |
Ashley Brown, St. John's
Legends |
Alex Allison, St. John's
Legends |
Lindsay Buckingham, St.
John's Legends |
Gabe Bursey, St. John's
Legends |
Kelsey Flynn, Corner Brook
Rapids |
David Forbes, Mount Pearl
Marlins |
Adele Gagnon, St. John's
Legends |
Jonathon Furlong, St. John's
Legends |
Kilah Ivany, Gander Lakers
Swim Club |
Darwin Marshall, St. John's
Legends |
Cassandra Jones, Corner
Brook Rapids |
Steve Murphy, CBS Bluefins |
Maggie Jones, Corner Brook
Rapids |
Tim Rusted, CBS Bluefins |
Laura Murray, Mount Pearl
Marlins |
|
Sarah Wall, Mount Pearl
Marlins |
|
SWAD Female |
Katarina Roxon, Aqua Aces |
CSO Female |
Eleanor Hibbs, Poseidon |
|
Jasmyn Azizen, Unattached |
CSO Male |
Andrew Ash, Unattached |
Other positions will be filled based
on performance at the East Coast camps.
Other meet highlights:
Laura Murray of the Mount Pearl
Marlins broke her own provincial record of 59:59 set earlier this month in
Montreal at the world qualifying trials in the 15-17 age group with a time of
58:88.
Speedo Annual Awards |
|
Female Swimmer of the Year |
Laura Murray (Mount Pearl
Marlins) |
Male Swimmer of the Year |
Tim Rusted (St. John's
Legends Swim Club) |
Coach of the Year |
Tim Alexander (Aqua Aces
Swim Club, Stephenville) |
Volunteer of the Year |
Annetta Peddigrew ( Mount
Pearl Marlins) |
The Swimmer Merit Award is awarded
annually to a swimmer nominated by a coach who has combined a high scholarly
(academic) standard with swimming prowess (excellence). The swimmer must also
demonstrate commitment to the sport of swimming as evidenced by their dedication
to training, fair play and overall interest in club activities.
Awarded to: Laura Murray
Swim for Hope 2005 Awards
Medals |
|
Bronze
(swimmers whose raise between $500 to $1000) |
CBS Bluefins |
Erika Butler, Geoffrey
Hynes, Trevor Jines, Shane Kean, Ian Martin and Steven Parnell |
Gander Lakers Swim Club |
Kilah Ivany, Christian Mast
and Alexis Thibeault |
St. John's Legends |
Cori Brown, Jon Furlong,
Peter Gregory, Luke Noftall, Joshua Norman, Angela Smith and Hannah
Stevenson |
Silver
(swimmers who raise between $1000 to $1500) |
CBS Bluefins |
Julia Cumby |
Gander Lakers Swim Club |
Christopher Cheeseman |
St. John's Legends |
Billy Mercer-Daley |
Mount Pearl Marlins |
Gavin Dyke |
Gold
(swimmers who raise more that $1500) |
CBS Bluefins |
Julia Clarke, Aaron Morrow,
Matthew Rose and Mitchell Smith |
Subway Distance Challenge |
|
A The Rapid Reds@
|
St. John's Legends |
|
|
Community Challenge Award |
|
NAV Canada |
Gander Lakers Swim Club |
|
|
Top Three Personal
Fundraisers |
|
3rd - Luke
Noftall, St. John's Legends - $730 |
2nd - Matthew
Rose, CBS Bluefins - $1081 |
1st - Marcus
Knight, Mount Pearl Marlins - $1178 |
|
Top Three Overall
Fundraisers |
3rd - Mitchell
Smith, CBS Bluefins - $2128.98 |
2nd - Aaron
Morrow, CBS Bluefins - $2175 |
1st - Julia
Clarke, CBS Bluefins - $3032.50 |
|
Top Club |
CBS Bluefins - $23,234.86 |
2005 05 31
2:20 p.m. |